روانشناسی رنگ

رنگ قرمز:

قرمز به شدت می‌درخشد ، به آسانی تاریک و خاموش نمی‌گردد و بسیار انعطاف پذیر است. قرمز نارنجی رنگی تاریک و متراکم بوده و حرارت و تابندگی آن درونی و باطنی است و برتابشی پرشور از عشق دلالت می‌کند. رنگ قرمز سمبل حیات و زندگی است و بیان کننده هیجان و شورش می‌باشد. در رنگ ارغوانی قدرت روحانی و دنیوی با هم متحدند و قرمز ارغوانی بر عشقی روحانی دلالت می‌کند.

رنگ قرمز در زمینه زرد لیموئی تاریک تر به نظر می‌آید و قدرتش ملایم می‌شود ولی روی سبز آبی جلوه و درخشندگی فوق العاده پیدا کرده و روی زمینه ارغوانی تیره یا بنفش شدتش تخفیف می‌یابد.

رنگ قرمز روی زمینه زرد سبز چشم را خیره می‌کند و بسیار زرق و برق دار می‌شود در حالی که روی نارنجی تاریک به نظر می‌آید ولی روی نارنجی تیره حالتی آتشین پیدا کرده و دارای اثر گرما و حرارتی خشک می‌شود.

قرمز روی سیاه تضاد ایجاد می‌کند و به قرمز نارنجی متمایل می‌گردد. قرمز نارنجی و قرمز ارغوانی دو نقطه مقابل به هم بوده اولی شرور و شیطانی و دومی پاک و آسمانی است. ترکیب قرمز و سفید دارای احساس دوستانه است ولی به هر حال قرمز در سطوح وسیع بکار نمی‌رود. رنگ قرمز نبض را سریع می‌کند، فشار خون را بالا می‌برد و تنفس را بیشتر می‌کند. قرمز یعنی محرک، اراده برای پیروزی و شور زندگی و قدرت و انگیزه‌ای است برای فعالیت شدید، ورزش، پیکار، خلاقیت و شهوت جنسی. 

/ 0 نظر / 50 بازدید