کاربرد دیوار خاک مسلح

سازه های موقت، که به ویژه برای مسیر های انحرافی موقت مقرون به صرفه هستند، برای پروژه های بازسازی بزرگراهی ضروری است.

  • سدهای خاکی مسلح، که بعنوان سازه های نگهدارنده ی آب و فاضلاب در پیرامون تانکر های ذخیره ی نفت و گاز طبیعی مایع مورد استفاده قرار گرفته اند. (استفاده از سد های خاکی مسلح نگهدارنده، اقتصادی است و همچنین می تواند منجر به صرفه جویی در زمین گردد زیرا یک وجه قائم می تواند مورد استفاده قرار گیرد که زمان ساخت را کاهش می دهد).
  • سد ها و سد های دریایی (دیواره های دریایی)، که شامل افزایش ارتفاع سد های موجود می باشد.
  • ذخیره ی مصالح حجیم با استفاده از دیواره های شیبدار.

موارد استفاده ی دیوار های خاک تثبیت شده مکانیکی  در کاربرد های مختلف در شکل های 2 و 3 نشان داده شده اند.

شیب های خاکی مسلح، برای ساخت و سازهای جدید در مواردی که ممکن است هزینه ی خاکریزی، توسعه جاده در دسترس از سمت راست و ملاحظات دیگر، استفاده از یک شیب تند تر را مطلوب سازند، گزینه های مقرون به صرفه ای می باشند. با این حال حتی اگر شرایط فونداسیون رضایت بخش باشد، شیب ها ممکن است در زاویه ی شیب مورد نظر ناپایدار باشند. شیب های موجود، چه طبیعی باشند و چه ساخته ی دست بشر، نیز ممکن است ناپایدار باشند به گونه ای که در شکل 4 نشان داده شده است در زمان گسیختگی آنها قابل مشاهده است. ، تسلیح چند لایه ای نیز می تواند در طی ساخت یا باز سازی، برای تسلیح خاک استفاده شده و پایداری شیب را افزایش دهد.

شیب های مسلح، شکلی از زمین تثبیت شده بصورت مکانیکی هستند که در آنها در سازه های شیبدار خاکی که زاویه ی تمایل سطحشان کمتر از 70 درجه می باشد، از تسلیح های مسطح استفاده می گردد. معمولا، ژئوسنتتیک ها برای تسلیح مورد استفاده قرار می گیرند.

در استفاده از تسلیح در شیب های مهندسی ساز دو هدف ابتدایی وجود دارد.

1-  افزایش پایداری شیب، بویژه اگر شیبی تند تر از شیب غیر مسلح ایمن مورد نظر باشد و یا پس از اتفاق افتادن گسیختگی نشان داده شده در شکل 4a.

2 - برای ایجاد تراکم در گوشه های شیب، بگونه ایکه تمایل برای پوسته شدگی کاهش یابد که این موضوع در شکل 4b نشان داده شده است.

هدف اصلی برای استفاده از تسلیح، ساخت یک خاکریز شیب های خاکی مسلح با زاویه ای تند تر نسبت به شیبی است که می توان با همان خاک بصورت ایمن ساخت. افزایش پایداری به ساخت شیب های تند بر روی فونداسیون های سفت برای بزرگراه های جدید اجازه می دهد که قادر باشند تا به عنوان جایگزین برای شیب های غیر مسلح مسطح تر و دیوارهای نگهدارنده مورد استفاده قرار گیرند. جاده ها همچنین می توانند بر روی شیب های مسطح موجود عریض تر گردند بدون آنکه تجاوزی به حق تقدم موجود صورت پذیرد. در مورد تعمیر گسیختگی یک شیب، شیب جدید ایمن تر خواهد بود، و استفاده ی مجدد از مصالحی که دچار لغزش شده اند به جای مصالح دارای کیفیت بالا برای خاکریز، صرفه جویی قابل توجهی در هزینه را بدنبال خواهد داشت. این موارد استعمال در شکل 5 نشان داده شده اند.

هدف ثانویه ی استفاده از تسلیح در گوشه های شیب خاکریز متراکم می باشد تا در طی متراکم سازی، مقاومت جانبی فراهم گردد. افزایش مقاومت جانبی منجر به افزایش چگالی خاک متراکم نسبت حالت معمول می گردد و افزایش محدودیت جانبی برای خاک سطح را به دنبال دارد. این نتیجه حاصل شده است که متعادل ترین مقدار تسلیح در شیب های متراکم باید به مقداری باشد که از پوسته شدن جلوگیری کرده و فرسایش شیب را کاهش دهد. مسلح کردن گوشه های نیز این امکان را فراهم می سازد که تجهیزات تراکم خاک بصورت ایمن تر در نزدیکی گوشه های شیب عملیات انجام دهند.

استفاده از ژئوسنتتیک هایی که دارای قابلیت زهکشی در سطح می باشند در خاک های چسبنده، منجر به بهبود تراکم می گردد (مانند ژئوتکستایل های غیر منسوج) زیرا منجر به اتلاف سریع فشار حفره ای در خاک متراکم می گردد.

ابزار کمک-تراکم که در شیب های تند بعنوان لایه های میانی  مابین تسلیح قرار گرفته اند، نیز ممکن است برای بهبود پایداری سطح و کاهش لایه های گران تسلیح اولیه مورد استفاده قرار گیرد که در شکل 4a نشان داده شده است.

 

شکل 2. دیوارهای خاک تثبیت شده بصورت مکانیکی ، عملیت شهری

شکل 3. کاربرد های دیوار خاک تثبیت شده بصورت مکانیکی ، دیواره های کناری پل، و دریایی.

 

کاربرد های دیگر شیب های خاکی مسلح، شامل موارد زیر می باشد:

  • اصلاح وجه بالادست یا پایین دست برای افزایش ارتفاع سد.
  • خاکریز های دائمی.
  • سازه های موقت کنترل سیلاب.
  • دهانه های کاهش یافته ی پل.
  • عریض سازی موقت جاده برای فراهم ساختن راه انحرافی.
  • جلوگیری از پوسته شدن سطح در طی پریودهای اشباع شدگی.
  • ساخت خاکریز با خاک های مرطوب دارای دانه بندی ریز.

 

در صورت تمایل، اطلاعات اجرایی در این زمینه را از ما بخواهید.

ایمیل:

shariati83@iran.ir

shariati83@yahoo.com

02155365915

09123497257 مدیر عامل – شریعتی

شرکت فوژان دشت تولید کننده گلفوژ( گلدان بتنی) ویژه سطوح از زاویه 45 درجه تا 90 درجه با قابلیت ایجاد فضای سبز عمودی

/ 1 نظر / 179 بازدید
آیناز

چه طوری؟ وبلاگ خوبی داری پست آخرتو خوندم باحال بود فقط راستی یکم از لحاظ گرافیکی بیشتر کار کن روی مطالب .تایادم نرفته یه چیزی بگم تو در روز چه قدر پای اینترنتی؟ من دارم از یه برنامه استفاده میکنم که به صورت اتوماتیک درآمد جمع میکنه واسم الآن میانگین 400هزار تومان در ماه درآمد دارم پیشنهاد میدم تو هم ازش استفاده کنی لینکشو دادم برات اگه سوالی داشتی ازم بپرس قربونت تا الان 3بار دریافت داشتم میریزن حساب بانکیم حتما ببینش ضرر میکنی http://1o2.ir/Money