ساخت سیستم های MSE با استفاده از روساخت های انعطاف پذیر

در چند سال اخیر استفاده از تسلیح کننده های خاک برای ایجاد دیوارهای حائل ژئوسنتتیکی مرسوم شده است، این عملیات بسیار ساده و مقرون به صرفه تر از همه ی انواع دیوارهای حائل هستند اما بارها شاهد استفاده از روش هایی بوده ام که نه تنها به آن نیاز نبوده بلکه باعث افزایش هزینه و تحمیل بار مالی اضافه به کارفرمایان و پیمانکاران می گردید به همین دلیل مطلب زیر را پیش تر از موعد آن تقدیم می کنم:

اما شما را قبل از مطالعه به چند نکته توجه می دهم:

1- انتخاب این روش با وجود سادگی در روش و اجرا نیازمند محاسبه دقیق برای انتخاب ژئوگرید و ژئوتکستایل است .

2- ژئوگریدها ممکن است در برابر UV مقاومت نداشته باشند بنا بر این چنانچه در معرض نور خورشید قرار گیرند بعد از مدتی از هم خواهند گسست و به تخریب پروژه منجر می گردند.

3- ژئوگریدهای مناسب تا 100 سال تضمین می شوند

3- برای ریباسازی سطح و استفاده از گیاهان می توان از گلفوژ استفاده کرد، در اصل گلفوژ نقش روکشی زیبا برای ایجاد فضای سبز استفاده می شود

ساخت دیوار های MSE دارای روساخت های انعطاف پذیر، در مواردی که مصالح تسلیح بعنوان مصالح روساخت مورد استفاده قرار می گیرند، مشابه دیوار های دارای اجزای روساخت پیش ساخته می باشد. برای انواع روساخت های انعطاف پذیر مانند مش کابلی جوش داده شده، ژئوتکستایل، ژئوگرید ها، ژئومت ها و گابیون ها، نصب اولین لایه از اجزای روساخت فقط به یک درجه بندی سطح نیاز مند می باشد و معمولا پی بتنی یا یک بالشتک تراز مورد نیاز نمی باشد مگر اینکه اجزای پیش ساخته، پس از ساخت به سیستم ضمیمه گردند.

  • قرار دهی اولین لایه از تسلیح. تسلیح دارای مشخصات مقاومتی ناهمسانگرد (مثلا بسیاری از ژئوسنتتیک ها) باید در جهت مقاومت اصلی عمود بر وجه سازه قرار گیرد. اغلب مناسب است که تسلیح با غلتاندن یا با جهت ماشین کاری(کمپکت) به موازات وجه طولی نصب نگردد. اگر این کار صورت گیرد بی تردید جهت مقاومت کششی در جهت عرضی آنقدر طولانی است یعنی بزرگتر از  شرایط و جهت ماشینکاری باشد.

مصالح تسلیح با میخ های نگهدارنده برای جلوگیری از حرکت در طی قرار دهی خاکریز مسلح، ایمنی طراحی را تضمین کنید.

ورق های مجاور هم را حداقل به اندازه ی 150 میلیمتر (6 اینچ) در امتداد لبه های عمود بر وجه روی هم قرار دهید. متناوبا، با تسلیح ژئوگرید یا مش کابلی، لبه ها ممکن است به هم لولا شده و با گیره به هم متصل شوند یا بهم گره زده شوند.

  • ساخت سطح. لایه های ژئوسنتتیک را با استفاده از شابلون های سطح قرار دهید که این کار در شکل 14 نشان داده شده است.  برای نگهداری موقتی شابلون ها در سطح، نگهدارنده های شابلون باید در کف هر لایه در فواصل افقی 1.20 متر (4 فوت) قرار بگیرند. جزئیات کار شابلون در شکل 15 نشان داده شده است. این تکیه گاه ها برای کسب تراکم مناسب، ضروری می باشند. در زمان استفاده از ژئوگرید ها یا مش کابلی، ممکن است استفاده از یک ژئوتکستایل برای نگهداری مصالح خاکریز در سطح دیوار ضروری باشد.

در زمان تراکم خاکریز در حدود 1 متر (3 فوت) از سطح دیوار، یک متراکم کننده ی دستی پیشنهاد می گردد.

روش بازگشتی یا روش گره لایه ی متوالی که در شکل 15 نشان داده شده است، می تواند برای محافظت از روساخت مورد استفاده قرار گیرد. در روش بازگشتی، تسلیح در سطح، حول مصالح خاکریز با حداقل طول بازگشتی برابر 1.25 متر (4 فوت) پیچیده می شود تا از مقاومت مهاری کافی اطمینان حاصل گردد. سازگاری در سطح ساخت و ساز و تراکم برای ایجاد یک روساخت پیچیده شده با ظاهری رضایت بخش، ضروری می باشد.

پرداخت سطح را اعمال کنید (شاتکریت، پانل های پیش ساخته ی روساخت و غیره). شکل 16 برخی سیستم های روساخت را برای شیب ها و دیوار های دارای روساخت انعطاف پذیر نشان می دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای اینکه شما مشاهد کنید که نقش گلفوژها نقش فرعی را روی تثبیت ایفا می کننددر تصویر بالا بخشی از دیوار را برداشتم اما باید به یاد داشت که در فضای شهری علاوه بر تحکیم، تثبیت و ایفای نقش ایمنی سازه، نقشی مهم تر را گلفوژها بر عهده دارند که همانا زیبا سازی و مهمتر از آن امکان استقرار گیاهان برای پوشاندن سطح بتن و ایفای نقش زیست محیطی است.

توجه داشته باشید که شما به عنوان یک مهندس باید برای سازه ای که ایجاد می کنید یک نقش مثبت را  تعریف نمایید.

/ 2 نظر / 247 بازدید
فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 1762946788