c.سیستم های روساخت

انواع المان های مورد استفاده در سیستم های MSE، کنترل کننده ی زیبایی آنها هستند، زیرا این المان ها تنها اجزای قابل رویت در یک سازه ی تکمیل شده می باشند. گستره ی زیادی از پرداخت ها و رنگ ها می توانند می توانند در روساخت مورد استفاده قرار گیرند. به علاوه، روساخت کار حفاظت در برابر پوسته شدن و فرسایش  را انجام داده و در برخی موارد مسیرهای زهکشی را نیز تامین می کند. نوع روساخت، خطاهای نشست را تحت تاثیر قرار می دهد. انواع عمده ی روساخت عبارتند از:

  • پانل های بتنی پیش ساخته ی سگمنتال: در جدول یک بصورت خلاصه آمده و در شکل 8 نشان داده شده اند. پانل های بتنی پیش ساخته دارای حداقل ضخامت 140 میلیمتر می باشند و به شکل های صلیبی، مربعی، مستطیلی، الماسی یا شش ضلعی ساخته می شوند. دما و تسلیح کشی مورد نیاز می باشند ولی بسته به اندازه ی پانل متغیر می باشند. واحد هایی که بصورت قائم در مجاورت هم قرار گرفته اند، معمولا با پین برشی بهم متصل می گردند.

  • واحد های دیوار مدولار بلوکی (MBW) که بصورت خشک قالب ریزی شده اند. این واحد ها، واحدهای بتنی نسبتا کوچکی می باشند که بطور اخص برای کارهای مربوط به دیوار نگهدارنده طراحی و ساخته شده اند. جرم این واحد ها بطور متداول در گستره ی 15 تا 50 کیلوگرم (30 تا 110 پوند) قرار می گیرد، با واحد های 35 تا 50 کیلوگرمی (75 تا 110 پوند) که معمولا برای پروژه های بزرگراه ها مورد استفاده قرار می گیرند. ارتفاع این واحد ها برای سازندگان مختلف در گستره ی 100 تا 200 میلیمتر (4 تا 8 اینچ) قرار دارد. طول وجه ظاهری  معمولا از 200 تا 450 میلیمتر (8 تا 18 اینچ) متغیر می باشد. پهنای اسمی (بعد عمود بر وجه دیوار) واحد ها بطور معمول در گستره ی 200 تا 600 میلیمتر (8 تا 24 اینچ) می باشد. واحد ها ممکن است بصورت صلب یا هسته دار ساخته شوند. هسته های دارای ارتفاع کامل، در طی نصب با سنگدانه ها پر می گردد. واحد ها معمولا در داخل یک چسب روان بصورت خشک (بدون ملات) انباشت می گردند. واحد ها بصورت قائم در مجاورت هم می باشند ممکن است با پین های برشی، لبه ها، یا اتصالات به هم متصل گردند. که اینها با نام تجاری مانند کی بلوک-سنگ، ورسا-لوک، آلان و غیره شناخته می شوند. در شکل 9 نشان داده شده اند.

  • روساخت فلزی. سیستم زمین مسلح اولیه، دارای المان های روساختی از ورقه های فولادی گالوانیزه بود که به شکل نیمه استوانه در آمده اند. اگرچه پانل های بتنی پیش ساخته هم اکنون بطور متداول در دیوارهای خاک مسلح مورد استفاده قرار می گیرند، روساخت های فلزی ممکن است در سازه هایی که دسترسی به آنها مشکل است یا به دلیل مشکلات کار، نیاز به اجزای روساخت بلند تری است، مناسب باشند.
  • شبکه های کابلی جوشکاری شده. شبکه ی کابلی می تواند در جلوی دیوار خم شده و وجه دیوار را شکل دهد. در سیستم های دیوار نگهدارنده ی کابلی شرکت های مختلفی این نوع از روساخت مورد استفاده قرار می گیرد.
  • روساخت گابیونی. گابیون ها (سبد های کابلی پر شده با سنگ) می توانند همراه با اجزاء تسلیح شامل مش کابلی جوش داده شده، بالشتک های میلگردی جوش داده شده، ژئوگریدها، ژئوتکستایل ها یا مش بافته شده ی دوبار تاب داده شده مورد استفاده قرار گیرد که تسلیح مابین سبد های گابیون قرار می گیرد و یا به آنها متصل می گردد.

  • روساخت ژئوسنتتیکی. انواع مختلفی از ژئوتکستایل ها حول روساخت خم می گردند تا به وجه خارجی دیوار نگهدارنده شکل دهند. این وجه ها مستعد زوال ناشی از اشعه ی ماورا بنفش، تخریب (هدف قرار گرفتن) و آسیب ناشی از آتش می باشند. متناوبا یک شبکه ی ژئوسنتتیک که برای تسلیح خاک مورد استفاده قرار گفته است می تواند مشابه روش مش کابلی جوش داده شده، خم شده و وجه سازه ی نگهدارنده ی تکمیل شده را شکل دهد. پوشش گیاهی می تواند در سراسر سازه ی شبکه رشد کرده و می تواند هم ژئوگرید را در برابر اشعه ی ماورا بنفش محافظت کرده و هم ظاهر رضایت بخشی را ایجاد کند.
  • روساخت پس از ساخت. برای دیوارهای دارای سطح پیچیده، روساخت – ژئوتکستایل، ژئوگرید، یا مش کابلی- می تواند پس از ساخت بوسیله ی شاتکریت، گانیت (شاتکریت خشک) ، بتن قالب ریزی شده در محل یا نصب پانل های روسازی پیش ساخته ی ساخته شده از بتن، چوب، یا مصالح دیگر نصب گردد. روش روساخت چند مرحله ای هزینه آور می باشد ولی در جاهایی که نشست قابل توجهی مورد انتظار باشد، دارای مزیت می باشد.

المان های پیش ساخته می توانند در شکل های مختلفی ساخته شوند و بافت های روساخت بگونه ای ایجاد شده اند که با شرایط محیطی مطابقت پیدا کرده و بصورت زیبایی با محیط زیست تلفیق گردد. سازه های نگهدارنده با استفاده از المان های بتنی پیش ساخته مانند روساخت ها می توانند سطح پرداخت شده ای مشابه سازه ی بتنی مسلح داشته باشند.

عیب سازه های نگهدارنده ی دارای روساخت های فلزی هستند عمر کوتاه تری به دلیل اکسیده شدن آنهاست، مگر اینکه کاری برای خنثی کردن آن صورت گیرد.

روساخت هایی که از کابل جوش داده شده یا گابیون ها استفاده می کنند، دارای معایبی مانند سطح غیر هموار، در معرض آسیب قرار گرفتن مصالح خاکریز، تمایل بیشتر به فرسایش خاک نگهداری شده، عمر کوتاه تر به دلیل خوردگی کابل ها، و در معرض تخریب بودن، می باشند. این معایب را حتما می توان با استفاده از شاتکریت یا بوسیله ی آویزان کردن پانل های روساخت بر روی سطح ظاهری، و خنثی کردن خوردگی احتمالی ، مرتفع نمود. بزرگترین مزایای یک چنین روساخت هایی، هزینه ی پایین، راحتی نصب، انعطاف طراحی، زهکشی خوب (بستگی به نوع مصالح خاکریز دارد) که پایداری را افزایش می دهد، و کارهای ممکن برای ایجاد فضای سبز و دیگر آثار معمارانه می باشند. این روسازه به راحتی وفق داده شده و با محیط زیست طبیعی ترکیب می گردد.

این روساخت ها، مانند روساخت های پیچیده ی ژئوسنتتیکی، برای ساخت سازه های موقت و دیگر سازه با یک عمر کوتاه طراحی، پر مزیت می باشند.

روساخت های MBW بلوکی سگمنتال قالب ریزی شده بصورت خشک در مواردی که ظرفیت جذب آب بیشتر از بتن قالب ریزی شده بصورت مرطوب است ممکن است نگرانی هایی مربوط به دوام را در محیط های دارای خطر یخ بندان بوجود می آورند. دارای تاریخی بینش کمی را فراهم می کنند زیرا تاریخ استفاده ی آنها کمتر از دو دهه است. بعلاوه، بدلیل اینکه سیمان در طی پروسه ی قالب ریزی خشک بطور کامل هیدراته نمی گردد، (که شوره زدگی های روی سطح واحد ها گواه این موضوع است)، یک رژیم قلیایی قوی ممکن است در ناحیه ی سطح و یا نزدیکی آن خود را نشان دهد، و ممکن است استفاده از برخی محصولات ژئوسنتتیکی را محدود سازد. دوام در برابر یخ زدگی برای محصولاتی که در مقاومت های فشاری و بالا و با نسبت جذب آب پایین ساخته می شوند، افزایش می یابد.

سطح خارجی شیب ها در سازه های RSS، اگر شیب آنها 1:1 یا مسطح تر باشد، معمولا گیاه کاری می گردد. شرایط گیاه کاری و ایجاد فضای سبز با شرایط جفرافیایی و آب و هوایی متغیر بوده و خاص پروژه می باشد.

/ 0 نظر / 22 بازدید