مزایا و معایب دیوارهای (MSE) و شیب های(RSS)

a- مزایای دیوارهای خاکی تثبیت شده بصورت مکانیکی(MSE)

دیوارهای MSE در مقایسه با دیوارهای بتنی مسلح سنتی و دیوارهای نگهدارنده ی ثقلی بتنی دارای مزایای بسیار زیادی می باشند.

دیوارهای MSE:

از روش های ساخت سریع و ساده استفاده می کنند و به تجهیزات ساخت بزرگ نیازی ندارند.

به کارگران ماهر با تجربه با مهارت های ویژه برای ساخت نیاز مند نیستند.

نسبت به دیگر گزینه ها به آزایش کارگاه کمتری نیازمند است.

نیاز به فضای کمی در جلوی سازه برای عملیات ساخت دارد.

جلوگیری از عبور و مرور را کاهش می دهد.

به تکیه گاه فونداسیون صلب و غیر قابل تسلیم نیازمند نیست، زیرا سازه های MSE در برابر تغییر شکل ها مقاوم هستند.

مقرون به صرفه هستند.

از لحاظ فنی تا ارتفاع 25 متر (80 فوت) عملی هستند.

میزان مصالح مصنوعی مورد نیاز نسبتا کم، ساخت سریع، و رقابت مابین سازندگان سیستم های اختصاصی متفاوت منجر به کاهش هزینه نسبت به انواع سنتی دیوارهای نگهدارنده شده است. دیوارهای MSE احتمالا نسبت به سیستم های دیگر دیوار برای دیوارهای بلند تر از 3 متر (10 فوت) یا در جاهایی که فونداسیون های خاص برای یک دیوار سنتی مورد نیاز می باشد، اقتصادی تر هستند.

یکی از بزرگترین مزایای دیوار های MSE انعطاف پذیری آنها و توانایی آنها برای جذب تغییر شکل های ناشی از شرایط ضعیف خاک زیرین در فونداسیون ها می باشد. همچنین، بر مبنای مشاهدات در نواحی که از لحاظ لرزه ای فعال می باشند، این سازه ها مقاومت بیشتری را در برابر بارگذاری لرزه ای نسبت به سازه های بتنی صلب نشان داده اند.

اجزای روساخت بتنی پیش ساخته برای دیوارهای MSE، برای ملاحظات زیبایی شناختی می توانند در شکل ها و بافت های متنوع (با اندکی هزینه ی اضافی) ساخته شوند. واحد های بنایی، الوار و گابیون ها نیز می توانند به منظور ترکیب با محیط زیست مورد استفاده قرار گیرند.

b- مزایای شیب های خاکی مسلح (RSS)

مزایای اقتصادی ساخت یک RSS ایمن و دارای شیب تند تر، صرفه جویی های مربوط به مصالح و عبور و مرور می باشد. همچنین کاهش کیفیت مصالح مورد نیاز برای ساخت نیز ممکن است امکان پذیر باشد. بعنوان مثال، در تعمیرات مربوط به لغزش زمین، استفاده از واریزه های حاصل از لغزش به جای مصالح خاکریز دارای کیفیت بالاتر امکانپذیر می باشد.

صرفه جویی های مربوط به عبور و مرور می تواند یک مزیت اساسی باشد، بویژه برای پروژه های عریض سازی جاده در نواحی شهری که ایجاد یک مسیر جدید همواره گران بوده و در برخی موارد میسر نمی باشد. RSS  همچنین یک گزینه ی اقتصادی را برای دیوارهای نگهدارنده فراهم می کند. در برخی موارد، شیب های مسلح می توانند با هزینه ای برابر با نصف هزینه ی سازه های MSEW ساخته شوند.

شیب های خاکی مسلح که بر روی سطح آنها گیاهگاری شده است و می توانند به صورت مناظر طبیعی در ترکیب با محیط زیست در آیند، می توانند همچنین مزیت زیبایی را نیز نسبت به سازه های دیگر از نوع دیوار نگهدارنده ی داشته باشند. با این حال، برخی مشکلات بالقوه ی مربوط به نگهداری، نیز مانند چمن زنی شیب های تند دارای وجه چمنکاری شده، وجود دارند که بایستی به آنها اشاره گردد، با این حال این مشکلات را می توان بصورت رضایت بخشی در مرحله ی طراحی مرتفع نمود. برحسب عملکرد، به دلیل محافظه کاری ذاتی در طراحی RSS، در حقیقت این سازه ها در ضریب ایمنی یکسان در مقایسه با شیب های مسطح تر طراحی شده، ایمن تر می باشند. بعنوان یک نتیجه، ریسک کمتری در مورد مشکلات پایداری طولانی مدت که در شیب ها بوجود می آیند، وجود دارد. یک چنین مشکلاتی اغلب در شیب های خاکریز متراکم، که با ضرایب ایمنی پایین ساخته شده اند و یا دارای مصالح مرزی (خاک های مضر مانند سنگ رسی، لای های ریز دانه ی دارای چسبندگی پایین، خاک های پلاستیک و غیره) می باشند اتفاق می افتد. همچنین تسلیح ممکن است کسب مقاومت خاک در طول زمان را که بدلیل کهنه شدن خاک و یا بهبود شرایط زهکشی می باشد، آسان تر سازد که موجب بهبود کارایی طولانی مدت خاک می گردد.

c- معایب

معایب کلی زیر ممکن است به کلیه ی سازه های خاکی مسلح مرتبط باشد:

به یک فضای نسبتا بزرگ در پشت دیوار یا وجه خارجی نیاز است تا دیوار پهنای کافی برای پایداری داخلی و خارجی داشته باشد.

MSEW به مصالح دانه ای منتخب برای خاکریز دارد. (در کارگاه هایی که کمبود خاک دانه بندی شده وجود دارد، هزینه ی آوردن  مصالح مناسب برای خاکریز ، ممکن است سیستم را غیر اقتصادی سازد). شرایط لازم برای RSS معمولا محدود کنندگی کمی را به دنبال دارند.

ضوابط طراحی مناسب مورد نیاز است تا خوردگی اجزاء فولاد مسلح کننده، رو به زوال رفتن انواع اجزاء روسازی مانند ژئوسنتتیک ها توسط اشعه ی ماوراء بنفش و رو به زوال رفتن تسلیح پلیمری در خاک مورد توجه قرار گیرند. البته باید توجه کرد که مصالحی در بازار موجود است که ضد UV بوده و تا 99 سال تضمین می شوند.

از آنجاییکه روش طراحی و ساخت کلیه ی سیستم های مسلح در حال پیشرفت می باشد، دستور العمل ها و روش های عقد قرار داد بطور کامل استاندارد نشده اند، بویژه برای RSS.

طرای سیستم های خاک مسلح، معمولا به مسئولیت مشارکتی مابین فروشندگان مصالح و صاحبان و نیروی بزرگتر از متخصصان آژانس های ژئوتکنیکی در حیطه ای که اغلب مهندسین سازه مسلط تر هستند، نیازمند می باشد.

در صورت تمایل، اطلاعات اجرایی در این زمینه را از ما بخواهید.

ایمیل:

shariati83@iran.ir

shariati83@yahoo.com

02155365915

09123497257 مدیر عامل – شریعتی

شرکت فوژان دشت تولید کننده گلفوژ( گلدان بتنی) ویژه سطوح از زاویه 45 درجه تا 90 درجه با قابلیت ایجاد فضای سبز عمودی

 

سایت شرکت تحت عنوان گلفوژ با جدید ترین مطالب فنی و اجرایی مرحله طراحی را طی می کند.

چنانچه پیشنهادی در خصوص ارایه بهتر مطالب دارید و یا طرحی خاص برای سایت، مورد نظر شماست با من در میان بگذارید

WWW.GOLFUZH.COM

برای شما طراحی می شود منتظر نظرات شما هستم

/ 1 نظر / 75 بازدید
mohamad

سلام خوبی؟ ببین من یه وبلاگ ساختم که به دامنه وصلش کردم. کلی فکر کردم که ببینم تو چه موضوعی بنویسم نتیجه گرفتم که شاید طنز خوب باشه... الانم تو زمینه ی طنز فعالیت میکنم و هر روز 10 تا 20 مطلب خنده دار که از تمامی سایت ها و وبلاگ های طنز برداشتم و البته چکیده و بهترین هاشون... یدو تا پیشنهاد دارم برات: 1-فونت نوشته هات رو یکی بیشتر کن که بیشتر تو چشم بیاد و راحت تر خونده بشه و عکس هایی هم که سیاهن و نوشته هاش قابل خوندن نیست(به راحتی) نزار. 2-تبادل لینک میکنی؟ اگه قبولی منو با اسم شهر مجازی ایرانیان و آدرس iranwebcity.com لینک کن و بهم بگو تا لینکت کنم. نظرتم در مورد وبم بدی خوشحال میشم. از انتقادم خوشم میاد. فعلا خداحافظ