طراحی فضای سبز- خواص و اصطلاحات رنگ:

1- Hue(هیو) یا فام واژه‌ای است که به رنگ در وضعیت خالص اطلاق می‌گردد و با این اصطلاح آن رنگ را تمیز می‌دهیم بطور مثال قرمز بعنوان Hue به منی قرمز خالص است،  سرخی که هیچ چیز مخلوط ندارد و هیچگونه تعدیل هم نیافته است. همانگونه که اساس فرم را شکل تشکیل می‌دهد، فام نیز پایه و اساس ابعاد دیگر رنگ است.
2- شدت رنگ: میزان درجه رنگی است و به خلوص یا خاکستری بودن نسبی رنگ ا طلاق می‌گردد و به آن درجه اشباع رنگ هم گفته می‌شود بطور مثال رنگ نارنجی وقرمز مَژنتا دو رنگ با شدت زیاد و صورتی و بژ دو رنگ با شدت کم هستند. هر چه فام به خلوص نزدیک تر باشد شدت آن بیشتر و هر چه به خاکستری طبیعی نزدیک تر باشد شدت آن کمتر است.
3- ولیو یا ارزش رنگ: میزان روشنائی یا تاریکی یک رنگ می‌باشد هر رنگ خالص واجد گستره‌ای از ارزش‌هاست که از یک سو به سمت ارزش کمتر (که ارزشی معادل خاکستری متوسط دارد) گسترش می‌یابند و معمولاً از ترکیب سفید و یکی از رنگ‌های اصلی بدست می‌آید مثل صورتی، بنفش روشن و هلوئی که آن‌ها را روشن فام (بهاره) می‌خوانند و از طرف دیگر به سمت ارزش بیشتر گسترش می‌یابند و معمولاً از ترکیب رنگ‌های خالص با سیاه بدست می‌آیند مثل قهوه‌ای، زرشکی و زیتونی (رنگ‌های پائیزه) که به آن‌ها تیره فام می‌گویند. دسته دیگری از رنگ‌ها هستند که از ترکیب رنگ‌های اصلی با سفید، سیاه و یا خاکستری بدست می‌آیند. حاصل این درهم آمیزی گسترده‌ای از رنگ‌های خاکستری است که در ترکیب رنگ‌ها بسیار مفیدند چون این رنگ‌ها در خاکستری با هم وجه استراک دارند و در جائی که رنگ‌ها خالص با هم نخوانند این‌ها با هم خوب جور در می‌آیند مثل سرخ، قهوه‌ای مایل به زرد کمرنگ، یا قهوه‌ای کم رنگ (رنگ‌های تابستانی) به این دسته، Tone یا سایه رنگ اطلاق می‌شود.
اصطلاحات دیگری هم هستند که رنگ‌ها را بطور عام دربر می‌گیرند یکی از آن‌ها رنگ‌های فامدار است که کیفیتی از رنگ خالص در آن‌ها وجود دارد یا از رنگ خالص منشاء گرفته‌اند و دیگری رنگ‌های بی‌فام (بی‌رنگ) که خنثی هستند مثل سفید و سیاه و خاکستری. سیاه و سفید را نمی‌توان کلاً از مقوله رنگ خارج دانست چون  وقتی آیندو به رنگ‌های خالص اضافه می‌شوند تأثیر معینی از خود بجا می‌گذارند و بخصوص سیاه می‌تواند رنگ را کاملاً تغییر دهد مثلاً نارنجی را قهوه‌ای کرده یا زرد را به سبز زیتونی مبدل سازد.
لازم به یادآوری است که رنگ یا Color پدیده فیزیکی است که بوسیله تجزیه نور حاصل می‌شود ولی Colors یا رنگیزه مواد رنگی هستند که مبداء‌ آن در طبیعت است.
در کاربرد رنگ‌ها باید دانست که الهام، نبوغ و علم مکمل هم هستند. چرا که اگر تمام اصول و تدابیر ترکیب رنگ و فرم را بدانیم ولی از الهام بهره‌ای نداشته باشیم، کارمان بی‌ثمر خواهد بود. ملاک بررسی و ارزیابی رنگ و زیبائی شناسی آن در سه نکته زیر خلاصه می‌شود:
1- Impression (حسی و عینی)
2- Expressif (بیان و هیجان یا تأثیر)
3- Constructif (ساختمانی و سمبلیک)

/ 0 نظر / 32 بازدید