زیبایی

پانل های روساخت بتنی پیش ساخته ممکن است با تنوعی نامحدود از لحاظ شکل و رنگ با هزینه ای اضافه ساخته شوند که این هزینه از 15 درصد هزینه ی روساخت تجاوز نمی کند و بطور متوسط 4 تا 6 درصد افزایش در هزینه بوجود می آید.

روساخت های دیوار از نوع بلوکی مدولار، از لحاظ قیمت اغلب قابل مقایسه با پانل های بتنی پیش ساخته می باشند به جز در مورد پروژه های کوچک (کمتر از 400 متر مربع (4000 فوت مربع)) که اندازه ی کوچک معرف صرفه جویی در هزینه ی تجهیزات نصب و نیاز به قالب ریزی خاص یا سفارشی پانل های بتنی برای ایجاد هندسه ی نامنظم می باشد. روساخت های MBW ممکن است به صورت رنگی و با تنوع گسترده ای در پرداخت های سطح ساخته شوند.

عملیات مربوط به سطح خارجی RSS، بطور کلی با استفاده ایجاد فضای سبز صورت می گیرد، که اصولا بسیار اقتصادی تر از روساخت بتنی مورد استفاده در سازه های MSE می باشد. با این حال، هزینه های نگهداری ممکن است بطور قابل توجهی بالاتر باشد، و عملکرد طولانی مدت بسیاری دیگر از عملیات مربوط وجه خارجی تا کنون تعیین نشده است.

توجه داشته باشید که MBW در کشور ما به دو صورت پانل های روساخت و بلوک های مدولار استفاده می شود و خوشبختانه در چند سال اخیر مشاورات طرح های زیبایی را هم در تنوع و عم با معیارهای زیبایی شناختی در بدنه پل ها و تونل ها ارایه کرده اند. وجود شرکت های مشاور خلاق و پیمانکاران توانمند نوید خوبی برای داشتن شهرهایی زیباست، این نیروهای قابل به مدیران شهری جسارت بیشتری خواهند داد تا آنچه را که در گذشته به حجم سنگینی از بتن زمخت و خشن به وجود می آوردند را با طرح های زیبای بتنی تغییر دهند و از آن فراتر با نگرش زیست محیطی و با تلفیق آن با فضای سبز، شهرهای ما را زنده تر کنند.

 تصویر زیر سنگ طبیعی نیست بلکه با ایجاد نمای طبیعی سعی کرده اند طبیعت را به پار بیاورند

نمای بتنی زمخت مدیریت شهری را وادار به برنامه ریزی برای پوشاندن چهره آن کرده است دیگر هیچ مدیر توانمندی حاضر نیست روح و روان شهروندان را آزار دهد و در صورت نیاز به استفاده از سطوح بتنی، تلاش می کند با تلفیق معماری و هنر به مقولات فنی مهندی شهری فابل را به وجود آورد

شهر سبز آرمان مدیریت شهری جدید است و نتیجه عمل مدیران آن چیزی است که مردم در اتوبان مدرس درک می کنند:

اتوبانی زیبا

فضای سبزی بی نظیر

اکسیژن کافی

سرعت تصمیم گیری مناسب به دلیل وجود اکسیژن کافی

کاهش نورهای شدید به دلیل جذب آن توسط برگ گیاهان

ایجاد مناظری متنوع

... و

 در نهایت رسیدن به عالی ترین حد آسایش انسانی، که رضایت مندی شهرندان را در پی داشته است.

دو تصویر آخر متعلق به بلوار بوستان شیراز اولین پروژه اجرایی با استفاده از گلفوژ - ابداع شرکت فوژان دشت- در حین اجرا و پس از آن را نشان می دهد. ارزش افزوده ای که اجرای این پروژه برای اهالی محل ایجاد کرد فقط برای مسکن حدود 37 درصد بود-بررسی و مطالعه شرکت فوژان دشت طی سالهای 84 تا 1386-

 

/ 0 نظر / 49 بازدید