گل‌های فصلی در باغ شما

به‌علت تنوع فراوان گل‌‌های فصلی شناسایی انواع فراوان آنها زمان زیادی از عمر شما را به خود اختصاص خواهد داد. با گسترة فراوانی از رنگ، ارتفاع، عادات رشدی و زمان‌های شکوفه‌دهی، برای هر منظور و هر نوع باغی می‌توانید یک گل فصلی پیدا کنید.

اگر به دنبال روش‌های جالبی برای لذت بردن از این گیاهان در حیاط و یا باغ خود می‌گردید، ما برای شروع چند پیشنهاد به شما ارایه می‌کنیم، برخی از باغبان‌های مبتدی از پارک‌ها و باغ‌های عمومی برای طراحی خود الهام می‌گیرند. از آنجا که پارک‌ها با استفاده از رنگ‌های زیبای تابستانی گل‌های فصلی در باغچه‌بندی‌ها، ردیف‌ها یا خطوط گل‌کاری شده مورد توجه قرارمی‌گیرند، این نمایش‌های چشم‌گیر یک مبتدی را تشویق به تجربه چند گیاه در منزل می‌کند که اغلب به صورت اجتناب ناپذیری همان طرح ردیفی را در خانه خود پیاده می‌کنند، متاسفانه گرته‌برداری (تقلید) از گل‌کاریهای بزرگ عمومی و استفاده از آن در باغ خانگی به ندرت رضایت بخش می‌باشد. چون در مقیاس کوچک بودجه صرف شده به‌صورت اجتناب ناپذیری بسیار افزایش خواهد یافت. و شما مجبور خواهید بود برای گیاه، آماده‌سازی خاک و نگهداری باغچه، مبالغ زیادی بپردازید که عاقلانه نیست. طرح‌های رسمی و منظم و ردیفی که در یک باغ یا پارک عمومی ممکن است زیبا باشد، در یک باغچه کوچک و شخصی خیلی یکنواخت و زشت به نظر می‌آید. استفاده از ردیف‌های گلکاری فقط در چند مورد مناسب و بجاست: در طول پیاده‌روهای منتهی به ورودی مورد نظر، به صورت لبه‌گذاری‌های مارپیچ برای معین کردن مسیرها و بسترها یا برای ایجاد یک باغ منظم، برای اینکه با یک ساختمان به خصوص هماهنگی داشته باشند. اما بسیاری از ما دور گیاهان باغچه می‌کشیم، چون به مهارت خودمان در طراحی اعتماد نداریم. یک خط مستقیم مانند یک شرط با اطمینان به نظر می‌رسد، بنابراین در این حد می‌مانیم و هرگز فراتر نمی‌رویم. اگر کمی خلاق باشید، از راه‌های زیادی که توسط آن می‌توانید گل‌های فصلی را به باغچه اضافه کنید تعجب خواهید کرد.

 فقط گل‌های فصلی

در بعضی مکان‌ها، ممکن است که تصمیم بگیرید که فقط یک بستر از گل‌های فصلی داشته باشید. گیاهانی را که به‌طور ویژه پرورش داده و یا به‌طور انحصاری به‌خاطر ارتفاع یا رنگ انتخاب می‌شوند، برای این نوع طراحی ایده‌آل می‌باشند. این گل‌های فصلی انبوه و یک شکل مانند گل آهارZinnia spp. ، همیشه‌بهار Calendula spp. و سلوی پاکوتاه Salvia sp.، چه در کاشت خطی و چه به صورت توده‌ای در اشکال هندسی، به خوبی با یکدیگر تناسب داشته و تعادل مناسبی برقرار می‌کنند. یک توده تک‌رنگ از گل‌های فصلی مختلف که به‌صورت انبوه با یکدیگر کاشته شده‌اند، می‌توانند تاکیدی را در یک چشم‌انداز ایجاد کنند. این نوع کاشت برای مناظری که در فواصل دور قرار دارند، (مانند منظره‌ای که از خیابان دیده می‌شود)،علامت‌گذاری مسیرهای اصلی یا دروازه‌های ورودی و یا برای هدایت نگاه و توجه بیننده به یک در و یا راه ورودی، می‌تواند مفید می‌باشد.

اما توجه داشته باشید از رنگ تندی که توجه را خیلی جلب کند، استفاده نشود. طبق استانداردهای موجود پوششی با شمعدانی قرمز و یا سلوی سرخ، به‌طور قطع جای زیادی برای رشد و توسعه خود می‌تواند داشته باشد. رنگ‌های تند ممکن است، برای چند هفته اول جالب باشد؛ اما وقتی برای چندماه متوالی در دید بیننده قرار گیرند، آرامش اعصاب را به هم می‌زند. با تغییر دادن رنگ اصلی (مانند درجات متفاوتی از رنگ قرمز یا صورتی) یا اضافه کردن تاکیداتی با طیف‌های رنگی مکمل یا متضاد (مانند گل همیشه‌بهار با رنگ زرد کمرنگ که همراه با اطلسی با رنگ بنفش تند) تصویر ایجاد شده در فصل گل‌دهی بسیار جالب خواهد بود.

درتصویر زیر

گل‌ همیشه‌بهار Marigolds عموما جزو یکساله‌های نیمه‌مقاوم طبقه‌بندی می‌شود. این گل‌‌ها هوای گرم را ترجیح می‌دهند اما می‌توانند از سرمای سبک در فصل پاییز هم جان سالم به در ببرند.

 

 تصویر زیر

شاه‌پسندهای ارغوانی همراه با شمعدانی‌های قرمز، در حالی که گل‌های همیشه بهار زرد در پس زمینه قرار دارند. از آنجا که گیاهان با ارتفاع مشابه یکدیگر انتخاب شده‌اند، انتقال توده رنگ‌ها به چشم بیننده به‌طور موثری انجام می‌شود.  

 

 گل‌های فصلی چندساله

ممکن است وقتی پی ببرید که بعضی از متداول‌ترین گیاهانی که به‌عنوان یک‌ساله می‌شناسید، در حقیقت گیاهان دایمی هستند، متعجب شوید. گیاهان زیر در بیشتر مناطق به‌عنوان یک‌ساله‌ زندگی می‌کنند، اما همین گیاهان در نواحی معتدل، با آب و هوای ملایم و بدون یخبندان زمستانی نیز می‌توانند به‌صورت چندساله زندگی کنند.

1.                   Argyranthemum frutescensمارگریت

2.                   Begonia Semperflorens – Cultorum hybridبگونیا

3.                   Bellis Perennis  مینای چمنی

4.                   Catharanthus roseus

5.                   Dianthus chinesisمیخک چینی

6.                   Erysimum cheiri  گل شب‌بو

7.                   Eustoma grandiflorum

8.                   Gazania hybridsگازانیا

9.                   Heliotropium arborescensگل آفتابگردان

10.                 Impatiens Walleranaگل بی‌حوصله 

11.                 Mirabilis Jalapa  گل لاله‌عباسی

12.                 Pelargonium hortorumشمعدانی

13.                 Rudbeckia hirtaکوکب کوهی

14.                 Salvia farinaceaسلوی (مریم‌گلی)

15.                 Salvia splendensنوعی سلوی 

16.                 Senecio cinerariaزلف پیر

17.                 Solenostemon scutellarioides      حسن یوسف

18.                 Torenia fournieri    

19.                 Verbena hybridaشاه‌پسند باغی

20.                  Viola wittrockianaبنفشه

 گل‌های فصلی به عنوان گیاهان تاکیدکننده

گل‌های فصلی به‌خاطر رشد سریع و ارزان بودن برای ایجاد سریع رنگ در باغ‌های تازه احداث شده، ارزشمند می‌باشند. اما این نکته را نیز فراموش نکنید، این گل‌های فصلی می‌توانند جذابیت چشم‌انداز را نیز به‌خوبی افزایش دهند.

تکرار کاشت یک نوع خاص از گل‌های فصلی یا استفاده از یک رنگ معین گل، می‌تواند توجه را به درختچه‌ها و درختانی که از قبل در آن مکان کاشته شده‌اند، جلب کند و مناظر را به هم متصل کند. تجربه کردن با رنگ‌ها و ترکیبات جدید، بدون ایجاد هزینه، تغییر چارچوب در طرح هرسال یک پیچیدگی جدید به منظره ارایه می‌دهد. هم‌چنین اضافه کردن گل‌های فصلی باعث روح دادن به حاشیه‌هایی می‌‌شود که قبلا با گیاهان دایمی و ثابت کاشته شده است. بعضی از طراحان ممکن است به حذف گل‌های فصلی در کاشت‌های گیاهان علفی خود فکرکنند (فقط گیاهان دایمی بکارند)، در حالی‌که بسترهای مملو از گیاهان دایمی ممکن است در کنار گیاهان بزرگ‌تر زشت به‌‌‌‌نظر برسند، ولی گل‌های فصلی وقار و ظرافتی دارند که در میان دیگر گیاهانی که در حاشیه کاشته می‌شوند، به‌خوبی جلوه‌نمایی می‌کنند.

گل ‌انگشتانهDigitalis purpurea    ختمی یک ‌ساله  Alcea rosea   و کوکب کوهی (Rudbeckia hirta) چند گیاه یک‌ساله و دوساله هستند که به خوبی با گیاهان دایمی تلفیق می‌شوند. گل‌های فصلی دارای دوره شکوفه‌دهی طولانی، می‌توانند تنوع رنگ زیادی را برای پرکردن جای گل‌های ریخته گیاهان دایمی، ارایه دهند. وقتی می‌خواهید تصمیم بگیرید چه گیاهانی را همراه با گل‌های فصلی باغ‌ بکارید، ذهن فقط به گیاهان دایمی فکرنکنید. در یک باغ ییلاقی که انواعی از گیاهان زینتی را دارد می‌توانید گل‌‌های فصلی را با انواع دیگر گیاهان مانند گل‌های پیازی، درختچه‌ها، گراس‌های زینتی گیاهان دارویی و معطر، درختان و هر چیز دیگری که به نظرتان جالب می‌آید ترکیب کنید. در اینجا هیچ قانونی وجود ندارد به آسانی می‌توانید هر گیاه را در جایی قرار دهید که به‌خوبی رشد می‌کند و می‌تواند زیبایی گیاه همسایه‌اش را تکمیل کند. هم‌چنین گل‌های فصلی می‌توانند با اضافه‌کردن رنگ یا حس به یک باغ سنتی سبزیجات پس از برداشت محصول در اول فصل تازگی ببخشند. بعضی گل‌های فصلی مانند لادن (برگ خوراکی آن در دلمه بکار می‌رود،) آفتابگردان و لوبیاهای رونده قرمز علاوه بر طعم خوب و خوراکی بودن‌شان، از نظر ظاهر، زیبا نیز می‌باشند.

در تصویر زیر

کتان زینتیlinaria spp که یک گل فصلی پررشد و بوته‌ای می‌باشد. گل‌های رنگی این گیاه مدت طولانی خود را به نمایش می‌گذارد که همین امر آن‌را به‌عنوان یک گیاه مناسب برای کاشت در بستر باغچه ارزشمند می‌سازد.

 

/ 0 نظر / 32 بازدید