d. انواع تسلیح

 

عمده ی سیستم ها ولی نه همه ی سیستم ها یی که از پانل های پیش ساخته ی بتنی استفاده می کنند، تسلیح های فولادی را مورد استفاده قرار می دهند که این تسلیح ها عموما گالوانیزه بوده ولی ممکن است دارای پوشش اپوکسی باشند. از تسلیح های فولادی رایج، دو نوع مورد استفاده قرار می گیرند:

نوارهای فولادی. نوارهایی که در حال حاضر از لحاظ تجاری در دسترس می باشند، نوارهای دارای آج در بالا و پایین هستند که پهنای آنها 50 میلیمتر (2 اینچ) و ضخامت آنها 4 میلیمتر (5/32 اینچ) می باشد. نوارهای صاف (بدون آج) دارای پهنای 60 تا 120 میلیمتر وضخامت 3 تا 4 میلیمتر مورد استفاده قرار گرفته اند.

 شبکه های فولادی. شبکه ی کابلی جوش داده شده با استفاده از 2 الی 6 کابل طولی W7.5 تا W24 که در فواصل 150 یا 200 میلیمتر قرار گرفته است، ساخته می شود. کابل های عرض ممکن است از W11 تا W20 متغیر بوده و بسته به شرایط طراحی در فواصل 230 تا 600 میلیمتر (9 تا 24 اینچ) قرار می گیرند. مش کابلی فولادی جوش داده شده که کابل های نازکتر در فواصل 50 میلیمتر به 50 میلیمتر قرار گرفته اند، در اتصال با روساخت کابلی جوش داده شده مورد استفاده قرار گرفته است. برخی سیستم های MBW از شبکه های فولادی که دارای 2 کابل طولی می باشند استفاده می کنند.

اغلب سیستم های MBW از تسلیح ژئوسنتتیک، و اساسا از ژئوگرید های استفاده می کنند. انواع مختلفی که در زیر آورده شده اند بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و در دسترس می باشند:

  1. ژئوگرید پلی اتیلن دارای چگالی بالا (HDPE). این نوع از ژئوگرید ها بصورت تک محوری ساخته شده و در 6 نوع مختلف که مقاومت آنها متفاوت می باشد، در دسترس می باشند.
  2. ژئوگرید پلی استری پوشش داده شده با پلی استر (PET). در تعدادی از سازنده ها در دسترس می باشد. این نوع از ژئوگرید ها بوسیله ی فیبر های دارای چسبندگی بالا در جهت حمل بار طولی شناخته می شوند. به منظور افزایش طول عمر، PET بعنوان یک فیبر دارای وزن مولکولی بالا ساخته می شود و با شماره ی پایین گروه انتهایی کربوکسیل شناخته می شود.
  3. ژئوتکستایل ها. ژئوتکستایل های دارای مقاومت بالا اساسا می توانند در ساخت شیب خاکی مسلح (RSS) مورد استفاده قرار گیرند. هم ژئوتکستایل های پلی استری (PET) و هم ژئوتکستایل های پلی پروپیلن (PP)  مورد استفاده قرار گرفته اند.

 

/ 0 نظر / 44 بازدید