روانشناسی و مفاهیم رنگ‌ها:

می خواستم در ارتباط با کمپوزیسیون رنگ برایتان مطلب بگذارم اما بهتر دیدم کمی هم در باره روانشناسی رنگ بنویسم.

باور کنید رنگ ها حرف می زنند و اگر بگوئیم رنگ ها زبان ویژه خود را دارند گزاف نگفته ایم.

انتخابات ریاست جمهوری که یادتان هست، آیا از خود پرسیده اید چرا ستاد دکتر روحانی رنگ بنفش با تونالیته خاص را برگزید.

دامنه بنفش از سردی تا گرمی متغییر است و در این دامنه مفاهیم خاص خود را القا می کند آیا می دانستید که رنگ بنفش انتخابی مترادف فامیل آقای روحانی است این رنگ مفهومی روحانی دارد و ...

این را گفتم تا بدانید که رنگ ها حتی در رساندن پیام اگر درست یا غلط انتخاب شوند نقشی بدون واسطه با گیرنده پیام ایجاد می کنند.

در روانشناسی رنگ شما با معانی جدید رنگ آشنا می شوید که شاید در جای دیگر آن را مطالعه نکرده باشید.

در هر صورت با انعکاس نظرات خود تمایل دارم بدانم از دید شما رنگی که پیرامون آن بحث می شود چه تاثیری روی شما می گذارد.

با سپاس 

شریعتی

28 اردیبهشت 93


1- رنگ زرد:‌

زرد روشن ترین رنگ‌هاست و تراکمی از سفیدی دارد. زرد طلائی رنگی است منور با درخششی ملایم و بدون وزن و نامتعادل. از این رنگ به عنوان سمبل آخرت، شگفتی، پادشاهی و سلطنت و نور خورشید استفاده می‌شده است. بطور کلی رنگ زرد، نشان روشنی و نور است و از لحاظ سمبلیک با فهم و دانایی ارتباط دارد ولی رنگ زرد تیره دارای مفاهیم دروغ، خیانت، حسد، اشتباه، بی‌اعتمادی و شک است. رنگ زرد موجب افزایش فشار خون، تسریع نبض و تنفس به طریق مشابه رنگ قرمز اما با ثبات نسبتاً کمتری می‌شود و برخلاف رنگ سبز تجمع آن باعث انبساط خاطر است و روحیه شاد را القا می‌کند. رنگ زرد روی زمینه سفید تیره و خاموش است و زمینه سفید اهمیت زرد را تنزل می‌دهد اما اگر رنگ سفید روی زمینه زرد قرار گیرد نمود آن کلاً تغییر می‌یابد رنگ زرد روی زمینه صورتی نیز چهره می‌بازد و متمایل به سبز شده و قدرت خودنمایی و درخشش آن کم می‌شود. در اینجا رنگ صورتی بیان کننده عشقی پاک و زرد معرف سستی و بی‌حالی است . هرگاه رنگ زرد روی زمینه نارنجی قرار گیرد نارنجی را روشن تر می‌کند رنگ زرد و نارنجی بصورت توام مزارع زرین گندم را زیر نور روز یا منظره صبحگاهی در هنگام طلوع خورشید را تداعی می‌کند. زرد روی زمینه سبز می‌درخشد و روی زمینه قرمز بنفش به شدت خودنمایی می‌کند.

رنگ زرد روی زمینه آبی متوسط می‌درخشد و دارای اثری دافع و غریب است چون آبی تحمل درخشش رنگ زرد را ندارد رنگ زرد روی قرمز، بشاش و دارای زرق و برق است و نشان دهنده شکوه و جلال و معرفت می‌باشد. رنگ زرد روی زمینه سیاه بسیار واضح، روشن و نیرومند است. 

محمد مهدی شریعتی ; ٩:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٢/٢۸
=============================== =============================== Link Code: =============================== ليست وبلاگ‌های به روز شده ===============================