تضاد سرد و گرم:

چه در نقاش و چه در طراحی فضای سبز استفاده از تضادها می تواند به ایجاد طرح های بدیع و زیبا منجر شود.

در عصری زندگی می کنیم که زمین یکی از گران ترین نیازهای بشر را تشکیل می دهد و هر چه موقعیت زمین ویژه تر باشد قیمت آن گران تر است.

به طور معمول ویلا و منظره سازی در مناطق خوش آب و هوا مرسوم است و کمتر کسی رغبت می کند  به جای اوشون فشم برود در شورآباد ویلا بسازد و از طرف دیگر در مناطق خوش آب و هوا هم محدودیت زمین وجود دارد و هم منابع، بنابراین وظیفه طراح است تا با توانائی ویژه خود از کمترین منابع بیشترین بهره را به کارفرما برساند.

تضادها یکی از ابزارهائی است که طراح در اختیار دارد مثالی از نحوه استفاده از تضاد سرد و گرم می زنم تا درک موضوع راحت تر شود.

در طبیعت وقتی به کوه ها و جنگل های دور دست نگاه می کنیم به دلیل تاثیر جو کم رنگ تر و جنگل ها آبی دیده می شوند، آبی رنگی سرد است، و هر چه درختان به ما نزدیک تر می شوند رنگ آن ها درخشان تر و شفاف تر می شوند. 

اگر باغچه ای کوچک داشته باشیم و بخواهیم آن را بزرگتر نشان دهیم می توانیم با استفاده از همین ویژگی طبیعی چشم و ذهن بیننده را دچار خطا کنیم و گیاهانی که رنگ آبی خاکستری ئارند - مانند سرو نقره ای، ابری و ... را در انتها یا بک گراند و هرچه به بیننده نزدیک می شویم از گیاهانی شارپ تر استفاده می کنیم مثل گلهای رنگی با رنگ های درخشان زرد و نارنجی و قرمز.

 بدین وسیله و با ترکیب فرمف بافت و رنگ و تضادها شما فضای کوک را به باغی بزرگ تبدیل می کنید البته به یاد داشته باشید که تنها تضاد نمی تواند احساس مورد نظر شما را ایجاد کند بلکه تضاد باید هماهنگی مناسبی را با اجزای طرح داشته باشد تا یک مجموعه به هم پیوسته ای در منظره ایجاد شود و گر نه به طرحی آشفته منجر می شود.

 

به کوهها نگاه کنید که چطور تحت تاثیر جو آبی به نظر می رسند

تصویر باالا یک باغ کوچک زیبائی است که طراح با استفاده از تضاد تلاش کرده است آن را به طبیعت نزدیک کند من در تصویر زیر آن را تجزیه کرده ام

مطالعه تصاویر و تجزیه آن ها به شما کمک می کند تا به آنچه طراح در پس ذهن داشته است دست پیدا کنید به تصویر زیر توجه کنیدف طراح از تضاد گرم و سرد چگونه استفاده کرده است؟

 

 

 

 


احساس غریزی عجیبی در وجود بشر نهفته است که با مشاهده رنگ‌ها درجه حرارتی را احساس می‌کند و قادر است سردی و گرمی را با کمک رنگ‌ها تجربه کند. رنگ‌های آبی- سبز- و قرمز- نارنجی دو قطب سرد و گرم هستند و رنگ‌هایی که مابین این دو قوس دایره رنگ قرار دارند ممکن است گاهی سرد و گاهی گرم باشند.

اما عموماً رنگ‌های زرد، زرد نارنجی، نارنجی، قرمز نارنجی، قرمز و قرمز بنفش (ارغوانی) بطرف گرمی متمایلند و رنگ‌های زرد سبز، سبز، سبز آبی، آبی، آبی بنفش و بنفش سرد هستند.

تضاد سردی و گرمی خاصیت دیگری را هم در بر دارد و آن دوری و نزدیکی است و فاصله را نشان می‌دهد و برای نمایش پرسپکتیو و فضا بکار میرود مثلاً در مناظر و تصویرهائی که فضاهای وسیعی دارند، استفاده از رنگ‌های سرد عمق و فضای بیشتری را نشان می‌دهد یا در فضاهای ساکن رنگ‌های گرم با ایجاد تحرک، سکون را از بین می‌برند. شکل 20 رنگ بنفش را نشان می‌دهد که از یکطرف به آبی و از طرفی به ارغوانی متمایل است، آبی رو به عقب می‌رود و ارغوانی که در سمت چپ قرار گرفته در سطح جلوتری به نظر می‌آید بنابراین کاملاً واضح است که رنگ‌های گرم به جلو می‌آیند و رنگ‌های سرد عقب رونده هستند.

هرگاه بخواهیم دو مجموعه رنگی متضاد سرد و گرم را در مقابل هم قرار دهیم بهتر است از یک سری رنگ‌هایی که آرام آرام تغییر شکل می‌دهند و از یک خانواده‌اند استفاده کنیم مثلاً از رنگ‌های آبی سبز، آبی، آبی بنفش، بنفش، بنفش قرمز، قرمز یا نارنجی استفاده کرده یا به صورت یک در میان از این رنگ‌ها انتخاب نمائیم تا تغییر مایه‌های رنگی حالت یکنواخت خود را حفظ کنند. برای نشان دادن حالت‌های سردی و گرمی بهتر است از رنگ‌های هم ارتفاع استفاده شود چون اگر علاوه بر تضاد سرد و گرم، تضاد تاریک و روشن شدید وجود داشته باشد، توجه به سردی و گرمی رنگ‌ها کمتر می‌شود.

باید توجه داشت وقتی که یک رنگ گرم و یک زمینه سرد با هم ارتباط و برخورد پیدا می‌کنند رنگ گرم، گرم تر و سرد، سرد تر به چشم می‌آید بطور مثال رنگ سبز در زمینه زرد بسیار سرد به نظر می‌رسد در حالی که در زمینه آبی گرم دیده می‌شود در زمینه اول رنگ سبز، سبزتر از آنچه که هست به نظر می‌آید در حالی که در زمینه آبی بطرف رنگ زرد گرایش پیدا می‌کند. 

محمد مهدی شریعتی ; ٥:٤۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٢/۱٠
=============================== =============================== Link Code: =============================== ليست وبلاگ‌های به روز شده ===============================